MongoDB vs MariaDB vs MySQL

اگر در اوایل دهه 90 و 2000 زندگی می کردید ، شانس وجود دارد که شما قبلاً با آن آشنا باشید لمپ پشته توسعه وب که به طور خلاصه برای آن ایستاده بود لاینوکس, آپچ, مySQL ، و پHP / Python / Perl. بیشتر پروژه های وب تنها با استفاده از پشته خاص ساخته می شدند.


این قابل دسترسی (و هنوز هم در دسترس است) ، نگهداری نسبتاً آسان است ، و هیچ هزینه ورودی دیگری نیز نداشت ، زیرا می توانستید یک پروژه LAMP را روی یک ماشین بسیار متوسط ​​مدیریت کنید.

اما زمان تغییر می کند و همه ما شاهد این امر بوده ایم. PHP زمانی استاندارد طلا در توسعه وب و نرم افزار بود. و در طی چند سال گذشته ، نه تنها PHP جذابیت خود را از دست داده ، ما شاهد رشد چشمگیر در استفاده از JavaScript در تقریباً هر پروژه قابل تصور هستیم..

محبوب ترین زبان های برنامه نویسی

این نمودار, برگرفته از بررسی سالانه توسعه دهندگان SO, نشان می دهد که چقدر PHP در پشت زبانهایی مانند Python ، Java و از همه مهمتر JavaScript عقب افتاده است.

با این وجود ، تمرکز ما برای این مقاله بر زبان های برنامه نویسی نیست ، و در عوض ، ما در حال بررسی وضعیت سیستم های جدید پایگاه داده و تفاوت های آنها خواهیم بود. همانطور که از نمودار بالا نشان داده شده است ، SQL همچنان قوی است ، و بیش از 52٪ از توسعه دهندگان حرفه ای از آن در گردش کاری روزانه خود استفاده می کنند..

خوب ، درست مثل زبانهای برنامه نویسی تغییر کرده و تکامل می یابند ، سیستم های پایگاه داده نیز همینطور انجام شود. با نگاهی بیشتر به بررسی قبلی که ذکر شد ، نمودار زیر داریم که رشد سایر سیستم های پایگاه داده را نشان می دهد.

محبوب ترین سیستم های پایگاه داده

این دو سیستم ، به ویژه ، ما بیشترین اهمیت را برای این مقاله داریم MongoDB و MariaDB. هر دو افزایش مداوم در استفاده و محبوبیت خود را نشان داده اند ، بنابراین ارزش بررسی این موضوع را دارد که چرا این اتفاق می افتد.

علاوه بر این ، مناسب است که دریابیم که آیا هر یک از این سیستم ها مزایای قابل توجهی نسبت به استفاده از SQL در گردش کار شما دارند یا خیر. اگرچه یک فناوری فصلی و قابل اعتماد (SQL), این می تواند اشکالاتی را در هنگام پروژه های بزرگ داشته باشد.

بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم.

MySQL: محبوب ، سهولت دسترسی ، قابل اعتماد.

آرم MySQL

MySQL شناخته شده ترین سیستم مدیریت پایگاه داده در جهان است. توسط اوراکل نگهداری می شود (که به تدریج موتور را به دست آورد) ، و آخرین نسخه رسمی 8.0 است. MySQL در حال توسعه فعال است و همچنان یک پروژه منبع باز است.

با وجود افزایش چندین سیستم پایگاه داده مختلف که برای اهداف مدرن در نظر گرفته شده است ، MySQL حتی در بین پیشرفته ترین شرکتهای فناوری همچنان محبوب است. نتفلیکس ، توییتر ، Slack و سایر مارک های بزرگ فقط تعداد معدودی در بین میلیون ها شرکت با تکیه بر MySQL به شکلی یا شکل هستند.

حتی محبوب ترین پلتفرم وبلاگ نویسی روی زمین ، وردپرس ، از نظر شرعی همچنان از MySQL به عنوان سیستم انتخابی پایگاه داده خود استفاده می کند. اگرچه ، این ممکن است به زودی تغییر کند Automattic برنامه های بزرگی را برای شکل دادن به آینده وردپرس از طریق جاوا اسکریپت به دست آورد و قابلیت های آن.

بنابراین ، ویژگی های برجسته MySQL چیست?

 • مشتری & ارتباطات سرور. MySQL ابزاری بی دردسر برای برقراری ارتباط برگشت به پشت بین مشتری و سرور ارائه می دهد. این باعث می شود مقادیر برنامه MySQL را از طریق بسیاری از سرورها ، شبکه ها یا سیستم های ابری مختلف مقیاس گذاری کنید.
 • انعطاف پذیری. MySQL با توانایی خود درخشش می دهد تا به توسعه دهندگان اجازه دهد داده ها را به روش های بسیار انعطاف پذیر مدیریت کنند. این بیشتر از طریق آن حاصل می شود انتخاب کنید نحو ، که پتانسیل عظیمی برای مدیریت حتی بزرگترین مجموعه داده ها فراهم می کند.
 • کارایی. اگرچه کلمات “MySQL & عملکرد “دست به دست هم نمی داد به طور سنتی ، آخرین نسخه های سیستم ثابت کرده است که بسیار کارآمد و دوستانه است.
 • پشتیبانی. از آنجا که MySQL بیش از بسیاری از سیستم های پایگاه داده دیگر طولانی تر است ، شما به یک مجموعه نیازهای پشتیبانی بسیار بزرگتر دسترسی دارید. این شامل مستندات واقعی, س&یک سایت, و البته, آموزش آنلاین.

همه این موارد MySQL را برای انتخاب تقریباً هر نوع پروژه انتخابی مناسب می کند. البته ، اشکالاتی نیز وجود دارد. یکی از این موارد این است که MySQL داده ها را در جداول ، ردیف ها و ستون ها ذخیره می کند. به عبارت دیگر ، هرچه پایگاه داده شما در اندازه بزرگ شود ، نیاز به منابع برای دستیابی ، تجزیه و استفاده از آن داده ها نیز وجود دارد.

توسعه دهندگان با تجربه تر این موضوع را به خوبی درک می کنند. از این رو ، توسعه دهندگان و مارک هایی که به سیستم های پایگاه داده ساده تری متکی هستند ، افزایش یافته است.

در کل ، MySQL یک نقطه شروع خوب برای هر پروژه وب یا نرم افزار جدید است. این به شما کمک می کند تا روش کلی کار با پایگاه داده را بیاموزید و منابع کافی برای کار با آنها دارید.

MariaDB: با عملکرد در ذهن.

لوگوی MariaDB

MariaDB جالب دارد داستان از آغاز آن. به طور خاص ، MariaDB یک چنگال از MySQL است و توسط برخی از توسعه دهندگان اولیه MySQL پشتیبانی می شود. نگرانی هایی در مورد دستیابی MySQL به اوراکل وجود داشت ، بنابراین MariaDB در سال 2009 متولد شد. از آن زمان ، این پروژه به تکامل و رشد خود ادامه داده است ، و همانطور که در نمودار قبلی نشان داده شده است ، این است. تقریباً 17٪ از توسعه دهندگان حرفه ای استفاده می كنند امروز.

یکی از چیزهای جالب در مورد MariaDB که یک چنگال از MySQL اصلی است ، این است شما می توانید به راحتی (و با خیال راحت!) از یک سیستم بانک اطلاعاتی به سیستم دیگر انتقال دهید. اکثر نحوهای خط فرمان تا حدود زیادی یکسان هستند.

بنابراین ، ممکن است تعجب کنید که نظر شما انتخاب MariaDB بر روی سیستم محبوب تر MySQL چیست؟ بیایید به چند نکته اصلی بپردازیم که نشان می دهد MariaDB چگونه می تواند تجربه مدیریت داده شما را هنگام مراجعه به بانکهای اطلاعاتی بهبود بخشد.

 • موتورهای ذخیره سازی. MariaDB مجهز به ده موتور ذخیره سازی (Cassandra ، TokuDB و غیره) است که به شما امکان می دهد انواع مختلفی از داده ها را به صورت مؤثر ذخیره کنید. این همچنین بدان معنی است که دسترسی به انواع گفته شده به عملکرد سرور وابسته تر نمی شود.
 • ذخیره سریعتر / فهرست بندی. موتور ذخیره سازی منحصر به فرد به نام “حافظه” برای دستورات INSERT تا 25٪ سریعتر از موتور MySQL است. این امر با افزایش مقدار اطلاعاتی که در پایگاه داده خود ذخیره می کنید ، از اهمیت برخوردار می شود.
 • سیستم افزونه ها. MariaDB از استفاده از افزونه ها ، مؤلفه های نرم افزاری که ممکن است بدون نیاز به بازسازی سرور MariaDB از کد منبع ، به نرم افزار اصلی اضافه شود ، پشتیبانی می کند. بنابراین ، هنگام شروع کار بدون وقفه می توان افزونه ها را بارگیری یا بارگیری و بارگیری کرد.

موتور هسته با همه سیستم عاملهای اصلی از جمله ویندوز ، لینوکس و … سازگار است حتی اگر OSX مسیری باشد که مسیری را طی می کنید.

طی دو سال گذشته ، شرکت هایی مانند ویکیپدیا, گوگل, و بانکهای بیشماری در سطح جهانی همگی MariaDB را به عنوان انتخاب اصلی یک سیستم پایگاه داده پذیرفته اند. این نشان می دهد نه تنها استحکام MariaDB بلکه اعتماد به نفس برندهای بزرگ در پروژه را نشان می دهد.

MongoDB: ساختار داده در دسترس بالا.

MongoDB آرم

MongoDB با توجه به سیستم پایگاه داده مبتنی بر اسناد بدنام ، محبوبیت خود را افزایش می دهد. به طور خلاصه ، MongoDB به شما امکان می دهد داده های جدید را با سرعت بیشتری با استفاده از insertMany () تابع. در حالی که با MySQL ، شما باید این کار را بصورت یک به یک انجام دهید. برای درک تفاوت نیازی به نمودار نیست.

اما ، در صورت تمایل یکی ، نمودارهایی که توسط ما تهیه شده است Onyancha برایان هنری.

MySQL در برابر MongoDB نرخ درج نرخ

آنچه شما در اینجا جستجو می کنید ، مدت زمانی است که MySQL (قرمز) و MongoDB (سبز) برای درج داده ها در پایگاه داده نیاز دارد.. داده های موجود با استفاده از معیار یک میلیون درج محاسبه شد.

به طور معمول ، توسعه دهندگان که از قبل می دانند که با مقادیر زیادی از داده های مختلط سر و کار دارند ، MongoDB را انتخاب می کنند زیرا بیشترین انعطاف پذیری را ارائه می دهد. برای مدیریت داده های ذکر شده ، یعنی. بدون اینکه مقید باشد, این امکان وجود دارد که داده ها و انواع آن به سرعت ذخیره شود یا برای استفاده فوری یا بعداً.

 • مقیاس پذیری. آیا می خواهید داده های خود را از طریق چندین سرور منتقل کنید؟ MongoDB این رفتار را تشویق می کند زیرا عملکرد حتی سریعتر را نیز تکمیل می کند. علاوه بر این ، تمام داده ها با فرمت JSON ذخیره می شوند.
 • توسعه موبایل. نوع جدیدی از فن آوری پشته نامیده می شود MERN (MongoDB ، Express ، React و Node) که برای توسعه برنامه های همراه درجه یک در نظر گرفته شده است. از آنجا که برنامه های تلفن همراه تمایل دارند حجم عظیمی از داده ها را با سرعت بسیار بالایی تولید کنند ، فقط این حس را پیدا می کند که MongoDB گزینه پیش فرض برای این منظور خواهد بود..
 • ساختار پویا. مسائل بدون پیش بینی می توانند بوجود آیند. در مورد MongoDB ، شما انعطاف پذیری شدید برای انتقال پویا یا انتقال پایگاه داده خود بدون نیاز به پرداختن به هرگونه مسائل مربوط به ساختار داده داخلی را دارید..

یک دلیل وجود دارد بیش از 26٪ توسعه دهندگان حرفه ای در حال حاضر با MongoDB کار می کنند روزانه. این یک سیستم پایگاه داده قدرتمند و مبتنی بر اسناد است که برای برنامه ها و نرم افزارهای مدرن در نظر گرفته شده است.

نتیجه

یافتن سیستم دیتابیس مناسب برای شما همیشه کمی عجله خواهد بود. ممکن است فقط یک هفته با یک سیستم خاص کار کنید تا بدانید که دقیقاً کاری را که می خواهید انجام نمی دهد. و ، دلایل بسیاری دیگر که ممکن است یک سیستم خاص انتظارات شما را ناکام کند.

گفته می شود ، MySQL همیشه گزینه ای مطمئن است. ده ها سال است که می گذرد. اما اگر تجربه توسعه قبلی داشته باشید و برای پروژه های خود برنامه های بزرگ تری داشته باشید ، سیستم های جدید دیتابیس که اکنون وارد بازار شده ایم مطمئناً ارزش دیدن آنها را دارید.

اگر اخیراً خودتان تغییراتی در پایگاه داده انجام داده اید ، در نظرات به ما اطلاع دهید. همیشه خوب است که طرف دیگری از داستان را بشنوید. در آخر ، امیدواریم که این مقاله زمینه کافی را برای شما فراهم کند تا هر سیستم را با دقت بیشتری بررسی کنید.

برچسب ها:

 • بانک اطلاعات

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map