13 ابزار مانیتورینگ DNS برای تغییرات عملکرد و تغییرات پیکربندی

احتمالاً شما فکر می کنید که ارائه دهنده DNS (سیستم نام دامنه) که میزبان نام دامنه شماست ، با خوشحالی مسیر را به سمت سرورهای شما هدایت می کند.


خوب ، من نمی خواهم این آرامش را خراب کنم ، اما شما نباید بیش از حد استراحت کنید و کورکورانه به ارائه دهنده DNS خود اعتماد کنید زیرا خطرات وجود دارد که آن را تهدید می کند و مسائل مربوط به عملکرد که می توانند روی بازدیدکنندگان وب سایت شما تأثیر منفی بگذارند.

فقط یک مثال: حدود یک سال پیش ، یک کمپین جهانی هک کردن برای حمله به سرورهای DNS که آسیب پذیری خاصی را ارائه می دهند ، راه اندازی شد. این حملات بسیاری از سرورهای DNS را به سمت ترافیک به وب سایت های مخرب هدایت کرد. سرانجام ، این مشکلات حل شدند ، اما این حمله به عنوان یک تماس بیداری برای همه سرپرست شبکه و صاحبان وب سایت انجام شد تا نظارت بر زیرساخت های DNS خود را آغاز کنند..

بنابراین ، وظایف مانیتورینگ DNS صرف نظر از هدف یا توپولوژی آن ، به بخش اساسی در حفظ هرگونه زیرساخت IT تبدیل شد. اما قبل از اینکه عمیق تر به نظارت DNS بپردازیم ، ببینیم منظور از قرار دادن نام دامنه در دست یک ارائه دهنده DNS چیست.

سوابق DNS پرونده هایی هستند که نام دامنه ها را به آدرسهای IP خاص اختصاص می دهند. این پرونده ها در سرورهای نام ذخیره می شوند. سرورهای نام Root در سراسر جهان توزیع می شوند و مکان های دامنه های سطح بالا (TLDs) –.com ، .org ، .edu و غیره را ذخیره می کنند..

هر TLD مجموعه ای از سرورها را ذخیره می کند که سوابق را ذخیره می کنند و نشان می دهند که در آن سوابق DNS هر دامنه خاص ذخیره می شوند – ارائه دهنده ها یا ثبت کنندگان DNS معمولاً مانند GoDaddy, Namecheap. اینها سرورهای معتبر هر نام دامنه هستند. وقتی یک نام دامنه را به سرورهای یک ارائه دهنده DNS اضافه می کنید ، آن سرورها برای هر پرس و جو که به دامنه اضافه شده اشاره دارد ، معتبر می شوند.

پس از این توضیح ، به راحتی می توان فهمید که DNS یک جنبه اساسی در عملکرد شبکه و مهد آسیب پذیری های احتمالی است. به عنوان اولین نقطه ارتباط بین کاربران نهایی و خدمات آنها ، شما باید دسترسی و عملکرد DNS را تضمین کنید. و برای اطمینان از این دو جنبه ، یک سرویس نظارت خوب DNS لازم است.

نظارت DNS چه کاری انجام می دهد?

شما باید بر روی ارائه دهنده DNS که سوابق نام دامنه شما را در اختیار دارد نظارت داشته باشید تا به طور مرتب قابلیت اطمینان سرورهای DNS را بررسی کرده و در مورد تغییرات احتمالی در پیکربندی DNS مطلع شوید. با این کار می دانید چه موقع عملکرد کلی سایت شما تحت تأثیر DNS متناوب یا معیوب قرار می گیرد ، یا از شما در مورد حمله های احتمالی به سایت خود اخطار داده می شود..

ابزارهای نظارتی DNS اتصال بین سرورهای معتبر نام دامنه شما و سرورهای بازگشتی نام را آزمایش می کنند ، که به نوعی به عنوان حافظه نهان کار می کنند تا روند جستجوی نام را تسریع کنید. این آزمایش را می توان به صورت دستی یا خودکار با فرکانس معین انجام داد. در صورت انجام خودکار ، ابزار تست باید شما را از نتایج آگاه سازد. این ابزارها همچنین برای تأیید اعتبار قرارداد خدمات (SLA) ارائه دهنده خدمات DNS یا حتی برای مقایسه خدمات ارائه دهندگان مختلف مفید هستند..

یک سرویس مانیتورینگ DNS باید آزمایش کند که سرویس DNS مجموعه صحیح آدرسهای IP را در تمام طول مسیر به سرور DNS root بازگرداند. از این طریق می توان حملات ربودن DNS یا ربودن DNS را تشخیص داد. شکل دیگری از حمله سیل DNS است: برای تشخیص این نوع حمله ، و ابزار نظارت DNS باید سرعت کاهش DNS را حس کند ، و در صورت وقوع حمله سیل ، مدیر شبکه را هشدار می دهد. اینها وظایف متداولی است که باید هر سرویس مانیتورینگ DNS انجام دهد ، اما بسیاری از گزینه های موجود ، ترکیب های متنوعی از سایر ویژگی های ارائه شده برای انتخاب بهترین گزینه ها را ارائه می دهند..

بیایید نگاهی به برخی از بهترین خدمات نظارت بر DNS موجود بیندازیم.

سوچوری

به عنوان بخشی از بستر امنیتی وب سایت خود, سوچوری خدمات نظارت DNS را ارائه می دهد. این سرویس ها با فعال کردن اسکن بدافزار وب سایت در داشبورد سوچوری فعال می شوند. هنگامی که تغییر در سوابق DNS رخ می دهد ، سرویس نظارت بر هشدارها دامن می زند تا شما را از تغییراتی که رخ داده مطلع کند.

راه حل نظارت Sucuri هنگام عدم دسترسی DNS ، هنگامی که تغییرات ناخواسته صورت گرفته است یا هکرها DNS شما را با هدف مخرب تغییر داده اند ، به شما هشدار می دهد. فرکانس اسکن را می توان از داشبورد سوچوری تنظیم کرد تا بتواند نیاز شما را برطرف کند. می توانید از طریق ایمیل ، پیام کوتاه ، Slack یا RSS دریافت هشدار را انتخاب کنید. همچنین ، گزارشهای ایمیل داده های فراوانی را برای انجام آزمایش پزشکی قانونی ارائه می دهند.

تا کنون

همه ما می دانیم که فقط مشاهده آدرس IP شما برای گرفتن همه مشکلات ممکن DNS کافی نیست. به همین دلیل است تا کنون مانیتورینگ DNS خارجی ارائه می دهد ، که به شما امکان می دهد تمام سوابق کلیدی DNS را از یک شبکه بازرسی در سراسر جهان ردیابی کنید.

علاوه بر سوابق DNS A (IPv4) و سوابق AAAA (IPv6) ، سرویس Uptrends همچنین نمایندگان منطقه DNS را نظارت می کند ، نقشه های سرور پست الکترونیکی SMTP را تماشا می کند ، نام های مستعار را بررسی می کند و شماره SOA را تأیید می کند از جمله کار های دیگر..

هشدارها در همان لحظه با مشکل DNS از طریق کانالهای مختلف ارسال می شوند ، به شما و تیم شما اجازه می دهد سریع عمل کنند تا از خرابی جلوگیری شود. Uptrends همچنین به شما امکان می دهد تا با گزارش های حیاتی و شماره های عملکرد سرورهای DNS که از سراسر جهان گرفته شده است ، به گزارش های خود دسترسی پیدا کنید.

Site24x7

Site24x7 یک راه حل نظارت کامل از یک کنسول منفرد برای سرورها ، ابرهای عمومی یا خصوصی ، وب سایت ها و برنامه ها ارائه می دهد. راه حل نظارت وب سایت نه تنها بازرسی از سرویس DNS ، بلکه پروتکل های FTP ، SSL ، SMTP ، POP ، URL ، API و HTTPS را نیز شامل می شود. این بررسی دوم را از مکانهای مختلف ، هشدارها و گزارشهای گسترده با ضبط صفحه ارائه می دهد.

این خدمات را می توان از طریق اینترنت ، اینترانت ، Wi-Fi و شبکه های 3G / 4G کنترل کرد. به طور خاص ، نظارت بر DNS گزارش های قطع و عملکرد گسترده را ارائه می دهد و همچنین تجربه کاربر نهایی را بررسی می کند و آن را به عنوان راضی ، بی تفاوت و ناراضی طبقه بندی می کند. هشدارها و اعلان ها را می توان از طریق تماس صوتی ، پیام کوتاه ، ایمیل ، توییتر ، RSS یا اعلان های تلفن همراه فشار داد.

جاسوسی DNS

جاسوسی DNS به خصوص برای کسانی که از امنیت DNS خود متناقض هستند ایجاد شده است. همانطور که از نام آن پیداست ، تمرکز آن فقط بر نظارت DNS است. برای امتحان سرویس ، فقط دامنه خود را اضافه کرده و منتظر نتایج هستید. این سیستم به طور خودکار تمام سوابق مربوط به DNS را پیدا می کند و گزارش گسترده ای در مورد اتصال ، عملکرد ، امنیت ، انعطاف پذیری و مسائل مربوط به پوشش ، با هشدارها و مشاوره برای هر مورد گزارش شده به شما ارائه می دهد..

سرویس نظارت کامل ، هشدارهایی را برای هر بار که ثبت می کند ، فراهم می کند و سابقه ای دقیق از تغییرات را ایجاد می کند و از پرونده های DNS خود در صورت نیاز به بازگرداندن آنها ، نسخه پشتیبان تهیه می کند. همچنین تأیید می کند که همه سرویس دهنده های شما در همگام سازی هستند و شما را از پیکربندی های نامعتبر یا نقض RFC آگاه می کند. برنامه های قیمت گذاری سه گزینه ارائه می دهند ، هرکدام میزان متفاوتی از دامنه ها را پوشش می دهند.

بررسی DNS

بررسی DNS سرویس نظارت فقط DNS را ارائه می دهد. این مرتباً سوابق DNS و سرورهای نام را برای خرابی یا تغییر در جستجو بررسی می کند و در صورت تشخیص تغییر ، به شما اطلاع می دهد. می توانید یک پرونده کامل منطقه را به سیستم وارد کنید یا فقط سوابق DNS مورد نیاز برای نظارت را وارد کنید.

هرگاه نیاز به به روزرسانی ضبط DNS باشد ، DNS Check به شما امکان می دهد پیوندی را به اشتراک بگذارید که نشان می دهد کدام سوابق نیاز به تصحیح دارند. با شناسایی به روزرسانی ها مطلع می شوید. برای اهداف عیب یابی ، DNS Check به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا مسئله DNS وجود دارد یا به شما می گوید چه چیزی باید رفع شود.

اگر نیازی به نظارت بر بیش از ده دامنه ندارید ، می توانید به طور رایگان استفاده از DNS Check را شروع کنید و هنگامی که تعداد دامنه فراتر از این تعداد رشد می کند ، یک طرح پرداخت را انتخاب کنید.

ZoneWatcher

ZoneWatcher هدف این است که به صورت خودکار سیستم های نظارت ، گزارش و تهیه نسخه پشتیبان از سیستم های DNS را انجام دهد. با استفاده از این ابزار ، همیشه در صورت نیاز به بازیابی از یک به روزرسانی ناخواسته یا اگر اشتباهی پیش آمد ، یک نسخه پشتیبان از سوابق DNS خود خواهید داشت. این یک تغییر قدرتمند را ارائه می دهد که به شما امکان می دهد کل تاریخچه تغییرات را برای یک منطقه کامل مرور کنید.

از آنجا که بیشتر برای استفاده حرفه ای در نظر گرفته شده است ، ZoneWatcher به شما امکان می دهد دامنه ها را از چندین ارائه دهنده نظارت کنید ، در صورت کار با بسیاری از مشتری ها. همچنین به شما امکان می دهد تیم هایی ایجاد کنید تا کارمندان نظارت توسط نهاد مدیریت شده تقسیم شود. هشدارها می توانند از طریق ایمیل ارسال شوند ، و داده ها می توانند به عنوان فایلهای منطقه صادر شوند یا از طریق API REST که به شما امکان می دهد از برنامه شخصی خود استفاده کنید برای تعامل با داده ها ، اطلاع دهید..

مانیتور DNS

به عنوان یک سرویس نظارت بر اشتراکی ، مانیتور DNS متخصص در بررسی در دسترس بودن و یکپارچگی داده های سرورها و دامنه های DNS است. این سرویس به شما در تشخیص تغییرات غیرمجاز در سوابق کلیدی DNS ، در جلوگیری از خرابی DNS و در بررسی انواع مشکلات مربوط به DNS کمک می کند. این برنامه برای رهایی شما از کارهای نظارت معمول طراحی شده است و به شما امکان می دهد تا تمرکز خود را بر روی تجارت اصلی خود قرار دهید.

وظایف اصلی روتین که مانیتور DNS انجام می دهد شامل تأیید صحت اتصال سرورهای DNS ، اعتبار سنجی پاسخگویی به سرورها ، بررسی ثبات محتوای منطقه در همه سرورها ، تأیید اینکه داده ها از همان منبع سرچشمه گرفته اند ، شناسایی زمانبندی سرورهای نام و ردیابی زمان پاسخ آنها و بررسی خطاهای پیکربندی روی سرورهای DNS که ممکن است اطلاعات حساس را به بیرون درز کنند.

AppNeta

اگرچه برای انطباق با هر معماری شبکه طراحی شده است, AppNetaرویکرد نظارت بر DNS مخصوصاً برای سازمانهایی که در مراحل مهاجرت به ابر قرار دارند مناسب است. این موتور با یک موتور مانیتورینگ جامع کار می کند که سرورهای متنوعی ، داخلی و خارجی را در بر می گیرد و در مجموعه ای از ISP ها و ارائه دهندگان DNS کار می کند..

AppNeta داده های جمع آوری شده را برای مدت یک سال و بدون هزینه اضافی نگه می دارد. با تجزیه و تحلیل آن داده ها می توانید تأثیر وضوح DNS بر تجربه کاربر برنامه خود را تجسم کنید. همچنین می توانید روند تحقیرآمیز در عملکرد را مشاهده کنید یا الگوهای موجود در سنبله ها را مشاهده کنید. سرویس مانیتور برای کمک به کارکنان فناوری اطلاعات ، مسائل مربوط به وضوح DNS مربوط به مشکلات برنامه ، متن برنامه را به گزارشهای خود اضافه می کند.

مانیتورینگ DNS کاملاً با مجموعه برنامه AppNeta از راه حل نظارت بر عملکرد کلی شبکه است.

مونیت

یک برنامه ساده و ساده که علاوه بر DNS ، قادر به نظارت بر تمام پروتکل های اینترنتی است. عملکرد مانیتورینگ DNS به شما امکان می دهد تا مرتباً آزمایش کنید که DNS آدرس های شما را به درستی با IP های مورد نظر حل می کند. روش راه اندازی و عملکرد بسیار ساده است. وقتی یک مانیتور DNS اضافه می کنید, مونیت با ارسال درخواست به سرور DNS در فواصل منظم و گزارش دادن به مجموعه ای از مخاطبین ، به درستی حل می شود..

اگر در صورت عدم موفقیت به IP های مورد انتظار ، در صورت بروز خطای مجوز ، یا اگر در مدت زمان مشخصی از سرور پاسخی دریافت نكرد ، مونیتیتس وضعیت عدم موفقیت را به سرور وصل می كند. می توانید سرور نام معتبر را بررسی کنید و تمام آدرس های IP نتیجه جستجوی DNS مورد انتظار را مشخص کنید. همچنین ، می توانید مانیتورهای به موقع بیشتری را به همان URL و IP IP اضافه کنید تا پروتکل های دیگر را در روال نظارت خود بررسی کنید..

Paessler PRTG

ایجاد شده توسط Paessler AG, PRTG یک نرم افزار نظارت بر شبکه است که به چندین زبان موجود است و امکان نظارت یکپارچه از پهنای باند ، سرورها ، برنامه ها ، دستگاه های شبکه ، محیط های مجازی ، IoT ، سیستم های از راه دور و موارد دیگر را فراهم می کند. به طور خاص ، عملکرد مانیتورینگ DNS عملکرد و در دسترس بودن سرورهای DNS شما را بررسی می کند ، با ارائه آمار جامع به طور مرتب و بلافاصله در صورت خرابی یا خرابی اطلاعات را به شما اطلاع می دهد..

این شرکت شش برنامه قیمت گذاری ارائه می دهد ، که در تعداد سنسورها (از 500 به نامحدود) و تعداد سرورهایی که می توان در آن نصب کرد ، متفاوت است. در PRTG ، یک سنسور یکی از جنبه هایی است که می توانید بر روی یک دستگاه نظارت کنید. به عنوان مثال ، بار CPU روی یک دستگاه ، یک URL خاص ، یک پورت در سوئیچ یا بار ترافیک از طریق اتصال به شبکه. با مجوز گرفتن از تعداد سنسورها به جای تعداد دستگاه ها ، کاربران می توانند راه حل را بطور آزاد سفارشی کنند تا بتوانند هر آنچه را که نیاز دارند نظارت کنند.

مانیتور Dotcom

با کمک یک شبکه جهانی نظارت, مانیتور Dotcom مجموعه کاملی از راه حل های مانیتورینگ و تست وب سایت را ارائه می دهد که به منظور اطمینان از به موقع ، کارایی و عملکرد نه تنها وب سایت ها بلکه سرورها ، برنامه های وب و API ها نیز ارائه می شود. نظارت بر DNS بخشی از راه حل نظارت بر زیرساخت های مانیتور Dotcom است که دید کاملی را در سلامت زیرساخت های فناوری اطلاعات ارائه می دهد.

انواع ضبط پشتیبانی شده توسط مانیتور DNS شامل A (IPv4) ، AAAA (IPv6) ، CNAME ، MX ، NS ، PTR ، SOA ، SPF و TXT.

اگر مانیتور DNS هنگام حل و فصل نام ها ، هر مشکلی را تشخیص دهد ، یک ردیاب فوری DNS برای نشان دادن مسیر کامل انتشار گرفته می شود. همچنین یک هشدار فوری ارسال می کند ، نوع مسئله و میزان خطا را نشان می دهد. راه حل گزارش های عملکردی منظم را ارائه می دهد که سرعت وضوح جهانی را نشان می دهد. گزینه های قیمت گذاری چهار هزینه ماهانه مختلف با مجموعه های مختلف ویژگی ها و قابلیت ها ارائه می دهند.

ناگیوس

نظارت بر DNS بخشی از این موارد است Nagios XI و ابزارهای Nagios Core ، هر دو ابزار مشهور نظارت که توسط میلیون ها کاربر و هزاران شرکت استفاده می شود ، از Fortune 500 گرفته تا دارندگان مشاغل کوچک. با استفاده از Nagios ، می توانید سرورها ، پروتکل ها و نمایش داده شدگان DNS را کنترل کنید ، افزایش دسترسی به سرورها ، سرویس ها و برنامه ها ، تشخیص سریع خاموشی های شبکه و خرابی پروتکل ها ، و تشخیص سریع ربودن و جعل DNS.

راه حل نظارت Nagios را می توان با مؤلفه های شخص ثالث ذکر شده در Nagios Exchange مانند جادوگران و افزونه ها افزود. این مؤلفه ها موارد بسیار جالبی را به راه حل اصلی اضافه می کنند ، مانند قدرت گزارش دهی بیشتر ، دسترسی موبایل به سیاهههای مربوط ، آنالیز عمیق و غیره. علاوه بر DNS ، Nagios نظارت بر پروتکل های دیگر از جمله SNMP ، HTTP ، SSH ، FTP و SMTP را ارائه می دهد..

Catchpoint

راه حل نظارت DNS از Catchpoint یک تصویر واقعی از عملکرد DNS با دسترسی به صدها نقطه برتری در بین انواع ارائه دهندگان – ستون فقرات ، ابر ، آخرین مایل ، باند پهن و بی سیم ارائه می دهد. به این ترتیب ، می تواند سرعت DNS واقعی ، قابلیت اطمینان ، قابل دستیابی و در دسترس بودن را نشان دهد ، با پرس و جو کردن هر سرور در مسیر DNS ، به اشکال زدایی و جداسازی مشکلات کمک می کند تا منبع خرابی را شناسایی کند..

Catchpoint به شما کمک می کند تا سرورهای نامبرده پیکربندی شده را در زنجیره رزولوشن خود کشف کنید ، به شما امکان می دهد حافظه پنهان DNS و عملکرد را از رسیورهای محبوب DNS بررسی کنید. با شناسایی ناهنجاری های زمان پاسخ و مشاهده مستقیم سرورهای DNS ، راه حل برای شناسایی زود هنگام حملات احتمالی فراهم می کند. مانیتور عملکرد نه تنها ارائه دهنده DNS شما را بررسی می کند بلکه به شما امکان می دهد بین ارائه دهندگان مقایسه کنید تا هنگام برنامه ریزی مهاجرت بهترین راه حل را انتخاب کنید.

پارانویای سالم

بد نیست که کمی فعال باشد و وب سایت خود را فعال و با سلامتی به کار بگیرید. در اینجا ما لیست گسترده ای از راه حل های نظارت DNS را به شما ارائه می دهیم که مطمئناً راهی را پیدا خواهید کرد که بهترین حالت پارانویا را آرام می کند. اکنون این فقط تصمیم گیری ، متعادل کردن هزینه ها و مزایا است.

یک نکته نهایی: این را در نظر بگیرید که هزینه فقط هزینه خرید محصول یا پرداخت هزینه ماهانه نیست ، بلکه مدت زمانی است که برای شما یا کارمندان خود می خواهد تا در مورد خدمات DNS خود مطلع شوند ، برای اصلاح مسائل و (امیدوار نیست) برای بهبودی از یک فاجعه.

برچسب ها:

  • نظارت بر

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map