20 ابزار منبع باز می توانند به درمان درمان COVID-19 کمک کنند

دولت ها ، دانشمندان و مؤسسات تحقیقاتی از فناوری و نوآوری برای مقابله با COVID-19 استفاده می کنند.


ابزارهای منبع آزاد توسعه یافته اند و برخی از آنها همچنان به منظور حمایت از تلاشهایی که برای به حداقل رساندن نتایج این ویروس کشنده انجام شده است ، مورد آزمایش قرار می گیرند..

طیف وسیعی از ابزارهای منبع باز در حال حاضر وجود دارد که به محققان کمک می کند تا در مورد این بیماری ، شناسایی شیوع ، جلوگیری از شیوع ، و به حداقل رساندن شیوع بیشتر و مرگ و میر در مورد این بیماری مطلع شوند. طیف وسیعی از پروژه ها در این پروژه موجود است اکوسیستم آموزش که نحوه استفاده از ابزارهای مختلف را تشریح می کند.

در این مقاله برخی از ابزارها و کتابخانه های منبع باز که در زمینه نظارت ، پیشگیری و مهار ، تشخیص و درمان COVID-19 مورد استفاده قرار می گیرند ، مورد بررسی قرار می گیرد..

نقشه ردیابی COVID-19

در ماه ژانویه ، مرکز علوم و مهندسی سیستم JHU راه اندازی کرد نقشه ردیابی جهانی COVID-19 که به سرعت به یک منبع قابل اعتماد بین المللی از داده های تکامل همه گیر در زمان واقعی تبدیل شد.

این نقشه منبع باز است و برای تأمین نیرو تلاش های تحقیق و تجسم سازمان های رسانه های برتر ، سازمان های کوچک و دولت های محلی مورد استفاده قرار گرفته است.

DXY-COVID-19-خزنده

DXY-COVID-19-Crawler یکی از اولین پروژه های منبع باز است که برای پاسخ به COVID-19 در ژانویه تهیه شده است.

توسعه دهندگان از داده های DXY.cn ، سایتی استفاده کردند که توسط پزشکان چینی برای گزارش و پیگیری موارد مورد استفاده قرار گرفت. آنها یک خزنده وب ایجاد کردند که داده ها را از سایت جمع می کرد و از طریق API و یک انبار داده در دسترس قرار می داد. کد موجود است گیتوب.

کیت داده را باز کنید

کیت داده باز (ODK) ابزاری جدید نیست. قبلاً در زمان شیوع ابولا در غرب آفریقا در سال 2004 و شیوع اخیر در جمهوری دموکراتیک کنگو در سال 2019 مورد استفاده قرار گرفته بود.

این به طور عمده به کاربران کمک می کند تا داده ها را در ردیابی مخاطب ، نقشه برداری استراتژیک ، پشتیبانی از تصمیم گیری ، حساسیت جامعه و مدیریت پرونده ها جمع آوری ، مدیریت و استفاده کنند..

جامعه ODK با استفاده از فرم گزارش دهی در استقرار خود ، استفاده خود را در پاسخ به COVID-19 بیشتر کرده است. این فرم طبق پروتکل سازمان بهداشت جهانی برای بررسی پرونده ها و ردیابی مخاطب و تحقیقات طراحی شده است.

توسعه دهندگان پیشرو همچنین برای هر سازمانی که ODK را در پاسخ به COVID-19 مستقر کرده است ، پشتیبانی رایگان ارائه می دهند.

ستون بعدی

ستون بعدی تکامل پاتوژن ها را دنبال می کند. پیش از این برای توصیف تاریخچه خانوادگی یک بیماری استفاده شده است ، از این رو پیش بینی پیشرفت بیماری را امکان پذیر می سازد.

با موفقیت در اپیدمی های قبلی مانند ابولا مورد استفاده قرار گرفته است. از طریق داده های ژنتیکی ابتکار جهانی در به اشتراک گذاری کلیه داده های آنفلوانزا (Gisaid) ، Nextxtrain برای مقابله با COVID-19 استفاده می شود..

DHIS2

شما احتمالاً می دانید DHIS2. این بزرگترین سیستم مدیریت اطلاعات سلامت در جهان است. در بیش از 70 کشور جهان استفاده می شود. به عنوان بخشی از پاسخ به COVID-19 ، DHIS2 یک بسته داده دیجیتالی منتشر کرده است که تشخیص عفونت ، گزارش ، نظارت و درمان بیماری را تسریع می کند..

بسته داده های دیجیتالی DHIS2 از داده های استاندارد استفاده می کند که مطابق با پروتکل WHO در مورد تعریف COVID-19 و نظارت برای ایجاد سریع استقرار و پاسخ.

Pikobar West Java

مرکز اطلاعات و هماهنگی اندونزی برای بیماری و فاجعه یک مرکز واکنش در برابر بحران است که برای کاهش و پاسخ به COVID-19 در استان جاوا غربی اندونزی تشکیل شده است.

سرویس دیجیتالی جبار ، به عنوان بخشی از پاسخ ، اقدام به توسعه یك سرویس داده است ابزار وب و برنامه منبع باز که به کاربران امکان دسترسی به آخرین داده های COVID-19 را می دهد.

OpenMRS

OpenMRS یک سیستم مراقبت از بیمار است که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل انعطاف پذیری سیستم OpenMRS, کشورهایی که منابع مراقبت بهداشتی خود را تنگ کرده اند می توانند از آن برای نظارت ، غربالگری و معالجه COVID-19 استفاده کنند.

این سیستم با دسترسی به اطلاعات علمی مبتنی بر مقابله با بحران می تواند به آنها در گسترش ظرفیت خود کمک کند.

OpenLMIS

پروژه OpenLMIS استفاده از یک تاکتیک متمرکز در جامعه برای ایجاد یک سیستم اطلاعات منبع باز و قابل تنظیم برای مدیریت لجستیک. سیستم OpenLMIS به دنبال بهبود دقت داده ها ، افزایش پاسخگویی ، بهبود به موقع داده ها و دید است.

سیستم OpenLMIS به دنبال تقویت زنجیره های تأمین بهداشت ، موجودی منابع پزشکی است تا تصویری شفاف از لوازم پزشکی موجود ، از جمله مجموعه آزمایش و PPE (تجهیزات محافظ شخصی) ارائه دهد. این ابزار به طور مؤثر می تواند برای پشتیبانی از تصمیم گیرندگان در تخصیص منابع به عنوان پاسخی برای COVID-19 مستقر شود.

سایتهای بهداشتی

پروژه نقشه برداری جهانی Healthsites یک پروژه با هدف نقشه برداری از هر مرکز درمانی در جهان و دستیابی به جزئیات هر بیمارستان به راحتی در دسترس است. داده ها در مورد مراکز درمانی از طریق API در دسترس قرار گرفته است.

تیم Healthsites.io با همکاری با کاربران ، موقعیت مکانی و اطلاعات تماس هر مرکز درمانی را ضبط و اعتبار می کند و داده ها را از طریق مجوز Open Data به صورت آزاد و در دسترس می سازد..

سورماس

SORMAS (سیستم مدیریت واکنش و تجزیه و تحلیل شیوع نظارت) یک سیستم الکترونیکی سلامتی همراه با منبع باز است. برای اجرای کنترل بیماری و همچنین روشهای مدیریت شیوع ، اعزام شده است.

به طور مؤثر در بسیاری از کشورها از جمله غنا ، نیجریه ، نپال و فیجی برای نظارت COVID-19 و شناسایی زودرس مستقر شده است..

SORMAS یک سیستم منبع باز و آزاد است که از استانداردهای محافظت از داده ها پیروی می کند.

توکیو COVID-19

برخلاف بسیاری از شهرها و دولت های دیگر ، دولت متروپولیتن توکیو یک وب سایت منبع باز توسعه داده است که ساکنان خود را در مورد COVID-19 آگاه می کند. با ساختن منبع باز ، این سایت سهم بیش از 200 کاربر را دیده است. سه شهر دیگر یعنی Chiba ، Nagano و Fukuoka این وب سایت را مجدداً بازسازی کرده اند.

OpenELIS

هدف از سیستم درمانی OpenELIS بهبود خدمات بهداشتی با ارائه یك سیستم مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی مبتنی بر استانداردها است كه می تواند توسط اقدامات مختلف بهداشتی برای بهبود گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرد..

شیوع COVID-19 چالشی جهانی در زمینه ردیابی مخاطب و آزمایش انبوه موارد مشکوک ارائه کرده است. برای تسهیل در ردیابی آزمایشات و نتایج آزمایشگاهی ، سیستم OpenELIS می تواند در مقابله با COVID-19 مستقر شود.

ابزار بهداشت جامعه

ابزار بهداشت جامعه مجموعه ای از ابزارهای منبع باز و همچنین منابع دسترسی آزاد است که هدف از ساخت و استقرار ابزارهای دیجیتالی برای استفاده در ابتکارات بهداشت جامعه در مناطقی که دسترسی به آن دشوار نیست.

جامعه توسعه دهندگان ابزار بهداشت جامعه برای توسعه ابزار و منابعی با هدف حمایت از کارکنان بهداشت جامعه برای مقابله با COVID-19 بسیج شده است..

چیم

COVID-19 مدل تأثیر بیمارستان برای همه گیری (CHIME) یک برنامه منبع باز است که توسط دانشمندان داده در Penn Medicine – دانشگاه پنسیلوانیا ساخته شده است. این یک ابزار آنلاین است که به بیمارستان ها اجازه می دهد تا تاثیر ویروس بر منابع مراقبت های بهداشتی را پیش بینی کنند.

این با استفاده از پایتون و وابستگی به منبع باز پانداها ایجاد می شود.

نقشه مراقبت COVID

نقشه مراقبت COVID به نقشه برداری از منابع مراقبت های بهداشتی موجود و پیش بینی شکاف در تختخواب های بیمارستانی ، دستگاه های تهویه مطبوع ، تجهیزات پزشکی و کارمندان کمک می کند. کلیه روش ها ، ابزارهای پردازش داده ها ، تجسم سازی و کد منبع آزاد و منبع باز هستند.

پروژه مراقبت COVID نقشه در صدد پیش بینی و اقدام به احضار پشتیبانی برای مراقبت مؤثر از تعداد در حال رشد عفونت های COVID-19 و افراد نیازمند مراقبت های ویژه است..

Locale.ai

Locale.ai تجسم تعاملی از منبع باز و تعاملی همه موارد تأیید شده COVID-19 را در سراسر جهان ایجاد کرده است. این مجموعه داده های منبع باز را از دانشگاه جان هاپکینز پرس و جو می کند.

Locale.ai توسعه داده است وب سایت تجسم COVID-19 با استفاده از Vue.js ، که یک فریم ورک محبوب است که به توسعه دهندگان امکان ایجاد برنامه های وب مدرن را می دهد.

COVID-19 در سراسر جهان

این برنامه استفاده از تصویر سازی نقشه برای نظارت بر شیوع COVID-19 ، موارد تایید شده و پیشرفت بیماری در سراسر جهان. از داده های جان هاپکینز CSSE استفاده می کند.

ردیاب Coronavirus

این یک برنامه براق است که توسط جان کوین ساخته شده است. این انتشار COVID-19 را با استفاده از داده های جان هاپکینز ، داده های DXY و Weixin دنبال می کند. برنامه تعداد موارد مشکوک ، تأیید شده و بهبود یافته را بر حسب زمان و منطقه نشان می دهد. کد موجود است گیتوب.

COVID-19 موارد جهانی

COVID-19 موارد جهانی یک برنامه Shiny است که توسط Christoph Schoenenberger ساخته شده است و پیشرفت های COVID-19 را در نقشه ، توطئه ها ، جداول خلاصه و ارقام نشان می دهد. کد آن در Github موجود است.

دولتها و COVID-19

این یک برنامه Shiny است که توسط آن ساخته شده است سباستین انگل-گرگ. نقشه رشد نمایی COVID-19 ، روزها تا دو برابر عفونت ، موارد تأیید شده ، میزان مرگ و میر و تعداد موارد تایید شده در هر 100000 نفر در مناطق مختلف را نقشه برداری می کند. کد در Github موجود است.

بسته بندی کردن

جامعه منبع آزاد به سرعت و به طور مؤثر به همه گیری COVID-19 پاسخ داده است. بسیاری از پروژه ها برای مقابله با شیوع این بیماری ساخته شده و همچنان در حال ساخت هستند. در این مقاله برخی از پروژه ها توضیح داده شده است. هنوز عدم اطمینان در مورد پیشرفت این بیماری در هفته های آینده وجود دارد. پروژه های بیشتری که می توانند از فن آوری های منبع باز موجود استفاده کنند ، جایی برای مبارزه با این بیماری کشنده پیدا می کنند.

ایمن بمان!

مقاله توسط دکتر مایکل جی. گاربد ، مدیر عامل ، اکوسیستم آموزش

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map