10 ابزار لینوکس برای شناختن به عنوان Sysadmin

دیر یا زود ، تمام مدیران سیستم با چالش مدیریت سرورها روبرو هستند.


و ، ابزارهایی برای نجات زندگی سیستم عامل آمده است.

به عنوان یک سیستم عامل ، شما فقط روی سیستم عامل اصلی (لینوکس یا ویندوز) کار نمی کنید ، بلکه به آنچه در آنها میزبان است نیز می پردازید. این می تواند یک بانک اطلاعاتی ، سرور برنامه ها ، سرور وب ، برنامه های پیام رسانی ، ذخیره سازی و غیره باشد. ابزارهای زیر باید از جهات مختلف به شما کمک کنند.

زنمپ

وقتی لازم است موضوعات مربوط به شبکه را کشف کنید, زنمپ به نجات می آیند این ابزاری نیست که شما هر روز برای اجرای سیستم خود از آن استفاده خواهید کرد ، اما وقتی نیاز به اسکن شبکه برای عیب یابی مشکلات ایجاد شود ، بسیار ارزشمند خواهد بود..

این یک پایان جلوی برای اسکنر شبکه Nmap است که نه تنها در لینوکس بلکه در ویندوز ، BSD ، نسخه های دیگر یونیکس و macOS اجرا می شود. علاوه بر اسکن شبکه ، Zenmap می تواند برای تست نفوذ و اسکن پورت ، توسط سیستم های با تجربه یا مبتدی استفاده شود..

Zenmap می تواند پروفایل هایی را ذخیره کند که مطمئناً یکی از نقاط قوت آن است. از این پروفایل ها برای اسکن های بعدی قابل استفاده مجدد است.

وبمین

این ابزار one-stop-shop یک واسط مبتنی بر وب را برای مدیریت همه جنبه های سرور لینوکس ارائه می دهد. از اشتراک گذاری فایل گرفته تا DNS ، به سرور وب Apache و بانکهای اطلاعاتی مختلف. اگر به چیزی نیاز دارید که در بسته پیش فرض گنجانده نشده باشد ، می توانید یکی از فهرست های عظیم ماژول های شخص ثالث را انتخاب کنید که قابلیت های اضافی را به همراه دارد.

فقط باید آخرین نسخه را بارگیری کرده و آن را در پوشه خانه سرور کپی کنید. پس از آن ، شما به راحتی دستور را اجرا می کنید: dpkg -i webmin_ (نسخه) .deb. و این همه.

کابین خلبان

کابین خلبان یکی دیگر از ابزارهای مدیریت سرور است. این امر به معنای “دوستانه مبتدی” است: استفاده از آن بسیار سبک است ، سبک و ساده اما در عین حال بسیار قدرتمند. این رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب را ارائه می دهد که وظایف سرپرست ذخیره سازی ، شروع / توقف سرویس ، بازرسی ژورنال و مدیریت تنظیم چند سرور را تسهیل می کند.

این ابزار برای Red Hat ایجاد شده است ، علاوه بر Red Hat Enterprise Linux (RHEL) در بسیاری از توزیع های سرور لینوکس نیز اجرا می شود: Fedora ، Arch Linux ، Ubuntu ، CentOS ، از جمله دیگر.

روش نصب برای هر توزیع متفاوت است. در برخی توزیع ها ، مانند Fedora ، CentOS و RHEL ، کابین خلبان را می توان در مخازن رسمی یافت. در سایرین مانند Debian ، Ubuntu و Linux Mint می توانید Cockpit را از PPA رسمی آن نصب کنید.

cPanel

cPanel ابزاری برای مدیریت وب است که به شما امکان می دهد سایت ها و خدمات مشتریان و مشتریان خود را پیکربندی و مدیریت کنید. تقریباً همه مواردی را که تصور می کنید شامل ایمیل ، دامنه ها ، پایگاه داده ها ، پرونده ها و موارد دیگر را در بر می گیرد. این برنامه رایگان نیست اما به مراتب گزینه برتر برای میزبانی وب است زیرا به کاهش هزینه ها و تلاش ها در مدیریت کاربر و نگهداری سرور کمک می کند.

آنچه sysadmins و میزبان وب به cPanel علاقه دارند این است که همه چیز را در یک مکان دارد و اضافه کردن دامنه و ایجاد حساب کاربری ایمیل بسیار آسان است.

ساحل

این ابزار برای دستیابی به پیکربندی سطح بالاتر Netfilter یک لایه انتزاع را اضافه می کند. Shorewall فایل های پیکربندی را می خواند و Netfilter را در هسته لینوکس پیکربندی می کند ، با پشتیبانی از برنامه های IP ، Tc ، iptables و iptables – بازگرداندن برنامه ها. مزیت استفاده از Shorewall این است که رابط ها را به مناطق تقسیم می کند و سطوح مختلف دسترسی را به هر یک اختصاص می دهد.

این اجازه می دهد تا کاربر به جای کار در گروه های آدرس ، روی گروه های رایانه متصل به رابط کار کند. کاربران به راحتی می توانند خط مشی های مختلفی را برای هر منطقه مستقر کنند.

ناگیوس

این ابزار نظارت بر شبکه منبع باز در سال 2002 با نام NetSaint راه اندازی شد. از آن زمان ، Nagios مسیری طولانی را طی کرده است ، و خود را به خاطر داشتن یک سرور عالی نظارت بر کار و دستگاه های شبکه ، شهرت جدی کسب کرده است. وقتی وظیفه نظارت بر محیطی با بسیاری از پروتکل های اساسی را فراهم می کند ، از خارج از جعبه کار می کند. Nagios همچنین پایه ای برای سایر ابزارهای نظارتی مانند Naemon ، Icinga و OP5 فراهم می کند.

ناجیوس عالی شد مستندات برای شروع کار.

phpMyAdmin

برای کسانی که همچنین باید با نگهداری بانک اطلاعاتی سر و کار داشته باشند, phpMyAdmin یک ابزار کلاسیک و بسیار محبوب است دلیل اصلی محبوبیت آن شاید قابلیت حمل آن باشد. phpMyAdmin در یک مرورگر وب اجرا می شود ، به این معنی که می توانید از هر دستگاهی ، حتی از تلفن هوشمند نیز استفاده کنید. دلیل دیگر این است که تمام عملکردهای لازم برای مدیریت دیتابیس را در بر می گیرد و شما برای انجام این کار عملاً نیازی به دانستن نحوه نوشتن نمایش داده ها در SQL ندارید.

عروسک

برای مدیریت تعداد فزاینده سرورهایی که در یک شبکه شرکتی اجرا می شوند ، به عنوان مدیر لینوکس ، به بهترین ابزارهای لازم برای انجام ارکستراسیون و مدیریت پیکربندی نیاز خواهید داشت. یکی از این ابزارها است عروسک, هنگامی که رابط های کاربر ، ماژول ها و اقدامات موجود را در نظر بگیرید ، یک مورد کامل خواهد بود.

عروسکی نه تنها کل تصویر اکوسیستم سرور لینوکس را به شما نشان می دهد بلکه تقریباً هر سیستم عامل دیگری را که ممکن است در شبکه کار کند ، شامل می شود ، و به شما بینش عمیقی می دهد. نصب آسان است.

میز کار MySQL

برای کسانی از شما که نیاز به مدیریت پایگاه داده MySQL دارند اما از رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب دوست ندارید ، با برنامه های سنتی دارای پنجره احساس راحتی بیشتری می کنید ، میز کار MySQL ابزار شماست جنبه روشن این برنامه این است که بسیار ساده نصب می کند و دارای رابط کاربری گرافیکی آسان است و هر کار MySQL را که ممکن است برای انجام آن نیاز داشته باشید ، گروه بندی می کنید..

این ارائه می دهد برخی از چیزهای جالب ، مانند خنثیسازی / از بین بردن مجدد نامحدود ، اتصالات متعدد MySQL و مدل سازی بصری از داده ها و طرحواره. همچنین می تواند از طریق اسکریپت به صورت خودکار انجام شود و از طریق افزونه ها گسترش یابد. تنها اشکال MySQL Workbench این است که ، بر خلاف phpMyAdmin ، برای تسلط بر آن به عمق شما نیاز دارید. دانش SQL.

Nmap

سرپرست شبکه هنگام نیاز به انتخاب ابزاری نظارتی قادر به انجام نقشه برداری شبکه و اسکن پورت گزینه های زیادی دارد. در بین آنها ، استاندارد de facto وجود دارد Nmap, به دلیل ترکیبی از قابلیت استفاده و تطبیق پذیری آن است. سرپرست شبکه از آن برای کشف شبکه و کشف آسیب پذیری استفاده می کند. این می تواند تمام میزبان های موجود در شبکه را اسکن کند و لیستی از کلیه خدماتی که ارائه می دهد تهیه کند.

از این طریق ، سرپرست می تواند درگاه های باز پیدا کند و اقدامات مناسبی را برای کاهش خطرات امنیتی انجام دهد.


کاربران Nmap موافق هستند که به خوبی با هر محیطی که شناسایی نقاط پایانی یا اسکن آسیب پذیری لازم باشد ، سازگاری دارد. با این حال ، شما نیاز به یک سطح مشخصی از تجربه به تفسیر خروجی آن صحیح.

فقط نوک کوه یخ

زیبایی لینوکس به این دلیل است که به دلیل منبع آزاد است ، هزاران نفر از توسعه دهندگان در آنجا مشتاقند تا با ابزار جدید جدیدی روبرو شوند که آنها را برای همه مدیران سیستم قهرمان می کند. سرویس هایی که ما در اینجا به آنها اشاره کردیم ، تنها تعداد معدودی از موارد موجود در دسترس است. با این حال ، در مجموع ، آنها مجموعه ای از موارد را تشکیل می دهند که مطمئناً بخشی از جعبه ابزارهای هر سیستم عامل ، صرف نظر از سبک کاری او خواهد بود..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map