Docker vs Virtual Machine – درک تفاوت ها

یکی از سوالاتی که مکرر در مورد Docker پرسیده می شود ، این است که چگونه تفاوت آن با VM (ماشین مجازی) است.


هنگامی که صحبت از زیرساخت های ابری می شود ، ماشین مجازی بسیاری از مزایای آن استاندارد استاندارد شده است. با این وجود اگر جایگزینی برای یک ماشین مجازی داشته باشید که سبک تر ، اقتصادی تر و مقیاس پذیر باشد. این دقیقاً همان چیزی است که داکر.

Docker یک فناوری مبتنی بر ظرف است که به شما امکان می دهد برنامه های توزیع شده را توسعه دهید. در این پست وبلاگ ، تفاوت های بین ماشین های مجازی و ظروف داکر را توضیح خواهم داد.

ماشین مجازی چیست؟?

یک ماشین مجازی سیستمی است که دقیقاً مانند یک کامپیوتر عمل می کند.

به زبان ساده ، امکان اجرای آنچه که در بسیاری از رایانه های جداگانه در سخت افزار ، یعنی یک رایانه وجود دارد ، امکان پذیر است. هر دستگاه مجازی به سیستم عامل اصلی خود نیاز دارد و سپس سخت افزار مجازی شده است.

داکر چیست؟?

Docker ابزاری است که از ظروف برای ایجاد ، استقرار و اجرای برنامه بسیار ساده تر استفاده می کند. این نرم افزار و وابستگی های آن را درون یک ظرف متصل می کند.

یادگیری داکر آسان است!

داکر در مقابل VM

اکنون تفاوت های قابل توجهی بین ظروف داکر و ماشین های مجازی برای شما تعریف می کنم. خوب ، تفاوت های قابل توجهی در پشتیبانی سیستم عامل ، امنیت ، قابلیت حمل و عملکرد آنها وجود دارد.

بنابراین بگذارید هر یک از این اصطلاحات را یکی یکی بحث کنیم.

پشتیبانی سیستم عامل

سنتی در مقابل ژنرال جدید

پشتیبانی سیستم عامل از ماشین مجازی و ظرف داکر بسیار متفاوت است. از تصویر بالا می بینید که هر ماشین مجازی دارای سیستم عامل مهمان خود بالاتر از سیستم عامل میزبان است که باعث می شود ماشین های مجازی سنگین شوند. در حالی که از طرف دیگر ، ظروف Docker سیستم عامل میزبان را به اشتراک می گذارند ، و به همین دلیل سبک وزن هستند.

به اشتراک گذاشتن سیستم عامل میزبان بین ظروف ، آنها را بسیار سبک می کند و به آنها کمک می کند تا فقط در چند ثانیه بوت شوند. از این رو ، سربار برای مدیریت سیستم کانتینر در مقایسه با ماشینهای مجازی بسیار کم است.

ظروف داکر برای موقعیت هایی مناسب است که می خواهید چندین برنامه را روی یک هسته سیستم عامل واحد اجرا کنید. اما اگر برنامه ها یا سرورهایی دارید که نیاز به اجرای فالوورهای مختلف سیستم عامل دارند ، به ماشینهای مجازی نیاز است.

امنیت

دستگاه مجازی سیستم عامل اشتراکی ندارد و در هسته میزبان یک انزوا قوی وجود دارد. از این رو ، آنها نسبت به کانتینرها ایمن تر هستند. یک کانتینر خطرات امنیتی زیادی دارد و از آنجایی که ظروف دارای هسته میزبان مشترک هستند ، آسیب پذیری نیز وجود دارد.

همچنین ، از آنجا که منابع docker به اشتراک گذاشته شده اند و نام آنها قرار نمی گیرد ، یک مهاجم در صورت دسترسی به حتی یک ظرف می تواند از تمام ظروف موجود در یک خوشه سوءاستفاده کند. در یک ماشین مجازی ، شما دسترسی مستقیمی به منابع ندارید ، و Hypervisor برای محدود کردن استفاده از منابع در یک VM وجود دارد..

قابلیت حمل

ظروف داکر به دلیل نداشتن سیستم عامل جداگانه به راحتی قابل حمل هستند. یک ظرف را می توان به سیستم عامل دیگری منتقل کرد و سریعاً شروع به کار می کند. از طرف دیگر ، ماشین های مجازی دارای سیستم عامل جداگانه ای هستند ، بنابراین حمل یک ماشین مجازی در مقایسه با ظروف دشوار است و همچنین به دلیل بزرگ بودن آن می توان زمان زیادی را برای انتقال ماشین مجازی نیز صرف کرد..

برای اهداف توسعه که در آن برنامه ها باید در سیستم عامل های مختلف تهیه و آزمایش شوند ، ظروف داکر گزینه ای ایده آل است.

کارایی

مقایسه دستگاههای مجازی و کانتینرهای داکر مناسب نیست. زیرا هر دوی آنها برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. اما معماری سبک وزن docker که از ویژگی کمتری در منابع برخوردار است ، باعث می شود انتخاب بهتری نسبت به یک ماشین مجازی داشته باشد. در نتیجه ، کانتینرها می توانند در مقایسه با ماشینهای مجازی بسیار سریع راه اندازی شوند و میزان مصرف آن بسته به بار یا ترافیک موجود در آن متفاوت است..

برخلاف مورد ماشین های مجازی ، نیازی به اختصاص منابع به طور دائم برای ظروف نیست. مقیاس گذاری و تکثیر ظروف نیز در مقایسه با دستگاه های مجازی کار ساده ای است ، زیرا دیگر نیازی به نصب سیستم عامل در آنها نیست.

نتیجه

در اینجا یک جدول وجود دارد که در مورد ماشین مجازی و اختلافات ظرف داکر نتیجه می گیرد.

ماشین مجازیکانتینر داکر
جداسازی فرآیند سخت افزاریجداسازی فرایند سطح OS
هر VM دارای یک سیستم عامل جداگانه استهر ظرف می تواند سیستم عامل را به اشتراک بگذارد
چکمه در عرض چند دقیقهدر عرض چند ثانیه
VM های چند گیگابایتی هستندکانتینرها سبک هستند (KB / MB)
یافتن VM های آماده ، دشوار استظروف پیش ساخته docker به راحتی در دسترس هستند
VM می تواند به راحتی به هاست جدید منتقل شودظروف به جای جابجایی از بین می روند و دوباره ایجاد می شوند
ایجاد VM یک زمان نسبتاً طولانی طول می کشدظروف را می توان در چند ثانیه ایجاد کرد
استفاده بیشتر از منابعاستفاده کمتر از منابع

برچسب ها:

  • داکر

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map