مهاجرت از MySQL به MariaDB آسان است!

وقتی صحبت از پایگاه داده (رابطه ای) می شود ، MySQL یک برنده انکار ناپذیر بوده است.


اما اکنون این رقابت جدی دارد!

برخلاف سایر مقایسه های پایگاه داده ، MySQL و MariaDB یکی از حداقل مزایای واقعی و عینی برخوردارند. آنها تقریباً یکسان هستند (و مدتی برگشتند ، یکسان بودند!) ، ساختارهای مشابه فهرست و ترکیب و عملکرد مشابه دارند.

بله ، پس از انتشار 10 MariaDB ، همه چیز سریعتر شروع به واگرایی می کند ، اما حتی دستور اجرای MariaDB را نیز “mysql” می نامند.!

بنابراین ، در حالی که شما در اینجا برای یادگیری نحوه مهاجرت از MySQL به MariaDB هستید ، فکر می کنم این جالب باشد که بدانید این رقیب ناگهانی از کجا سرچشمه گرفته است. اگر تازه وارد MariaDB هستید ، ممکن است فکر کنید که می توانید این کار را انجام دهید دوره آنلاین.

داستان در پشت MariaDB

بدون شروع به کار در دائر encالمعارف کامل ، اجازه دهید نکات اصلی را مرور کنم.

MySQL در ابتدا در سال 1995 توسط منتشر شد مایکل ویدنیوس برای ارائه جایگزینی برای پیشنهادهای محدودکننده و گران قیمت مانند SQL Server مایکروسافت یا لباس اوراکل. و بقیه ، همانطور که می گویند ، اگر تاریخچه: MySQL آنقدر محبوب شد که خیلی زود ، توسعه دهندگان فراموش کردند که SQL و MySQL دو چیز متفاوت هستند. تخمین ها متفاوت است ، اما عادلانه است که بگوییم دستورات MySQL نزدیک به 45٪ از بازار پایگاه داده از زمان نوشتن است.

منبع: eversql.com

برای کوتاه کردن یک داستان کوتاه ، MySQL توسط Sun Microsystems به دست آورد ، که به نوبه خود توسط آن به دست آورد. . . بله ، اوراکل در نتیجه ، بزرگترین موتور پایگاه داده منبع باز اکنون متعلق به موفق ترین شرکت بانک اطلاعاتی بازرگانی در جهان بود. برای سازندگان اصلی MySQL ، این زانوی مرگ برای موتور دیتابیس بود كه میلیون ها نفر از آن استفاده كرده و دوست داشته اند.

آنها ترسید که اوراکل فقط به پایگاه کاربر حیرت انگیز MySQL اهمیت می داد ، آرام آرام روح پروژه را از بین می برد ، آن را به شدت تجاری می کرد.

در نتیجه ، یک چنگال خالص GPL از MySQL ، نامیده می شود MariaDB, در سال 2010 به دنیا آمد.

حال باید به MariaDB مهاجرت کنید?

استدلال از یک راه یا دیگری دشوار است ، و برای توسعه دهندگان مستقل ، تفاوتی ایجاد نمی کند. از نظر محبوبیت ، MariaDB هنوز به هیچ وجه به MySQL نزدیک نیست اما در حال شناخته شدن است.

به عنوان مثال سؤالات متداول نصب وردپرس ذکر می کند MySQL و MariaDB با همان نفس.

برای تیم های بزرگتر که روی راه حل های بلند مدت کار می کنند ، بستگی به این دارد که چقدر به اوراکل اعتماد می کنند تا ایده آل های اصلی MySQL را دست نخورده نگه دارند. سخت است که بگوییم آنها یک شبه شرایط صدور مجوز دراکسیایی را اعمال می کنند ، اما غیرقابل تصور نیست.

این را با این واقعیت ترکیب کنید که MariaDB می تواند سریعتر نوآوری کند و به زودی با MySQL در یک سطح اساسی ناسازگار خواهد بود ، و یک مورد جدی برای ایجاد سوئیچ وجود دارد. غیر از این ، از الان مهم نیست و به غیر از برخی مشاغل پارانوئید ، کاربران MySQL در مکان خود باقی می مانند.

نحوه مهاجرت از MySQL به MariaDB?

MySQL به MariaDB یکی از مسخره ترین مهاجرت هایی است که در زندگی خود انجام داده اید. هیچ کاری برای انجام دادن وجود ندارد ، و شما را از فکر کردن “این چنین است؟” بعد از اتمام اساساً ، تنها کاری که باید انجام دهید اینست:

 1. اطمینان حاصل کنید که مدیر بسته شما به MariaDB دسترسی دارد.
 2. MySQL را متوقف کنید.
 3. MariaDB را نصب کنید

آره همینه!

به عنوان مثال ، اگر در اوبونتو 18.04 هستید ، اولین قدم اضافه کردن منابع MariaDB به سیستم مانند این است:

sudo apt-get نصب نرم افزار-خواص مشترک
sudo apt-key adv –recv-keys –keyserver hkp: //keyserver.ubuntu.com: 80 0xF1656F24C74CD1D8
sudo add-apt-repository ‘deb [arch = amd64، arm64، ppc64el] http://suro.ubaya.ac.id/mariadb/repo/10.3/ubuntu bionic main’
به روز رسانی مناسب سودو

اکنون زمان آن رسیده است که MySQL را متوقف کنیم:

سرویس سودو mysql stop

و سپس MariaDB را نصب کنید ، که پس از اتمام راه اندازی می شود:

نصب مناسب سرور

و بعد می آید . . هیچ چی!

بله ، این است – شما با موفقیت از MySQL به MariaDB مهاجرت کرده اید. می دانم ، باور کردن غیرممکن است.

منظورم این است که مطمئناً فقط باید 2-3 دستور برای آن بیشتر باشد؟ در مورد دامپینگ و واردات پایگاه داده چیست؟ در مورد کاربران پایگاه داده ، گذرواژه‌ها و امتیازات چیست؟ تنظیمات بهینه سازی (برای سرپرست های DB) چیست؟?

راستش ، نیاز به صفر برای هر یک از آنها وجود دارد. MariaDB یک جایگزین “drop-in” برای MySQL است. به یاد داشته باشید که این فقط یک چنگال منبع باز از پروژه MySQL موجود است ، و لزوماً یکسان است. همانطور که قبلاً گفتم ، اختلافات با گذشت زمان افزایش می یابد ، اما از این پس ، کاری دیگر وجود ندارد ، به غیر از متوقف کردن MySQL و نصب MariaDB. ��

اگر هنوز اعتقادی ندارید (که من آن را تحسین می کنم!) ، من شما را تشویق می کنم که از مقام رسمی سر بزنید اسناد مهاجرت, که ادعای اطمینان بخش را ایجاد می کنند:

شما تصمیم گرفتید از MySQL به MariaDB بروید ، اما کمی عصبی هستید. آخرین چیزی که شما می خواهید اینست که در یک شکستگی شکسته شوید. نگران نباشید ، زیرا MariaDB به عنوان جایگزینی برای MySQL طراحی شده است. شما باید بتوانید MariaDB را روی سرور MySQL خود نصب کنید و سپس بدون درام به کار خود ادامه دهید.

من امیدوارم که آن را حل کند. نگران نباشید ، من شخصاً چند پایگاه داده MySQL را بدون هیچ مشکلی به این کشور مهاجرت کرده ام ، بنابراین هیچ چیز برای ترس وجود ندارد. ��

سرانجام ، اگر در سکوی متفاوتی نسبت به اوبونتو 18.04 قرار دارید ، MariaDB کمک کننده است ابزار که می تواند دستورات لازم را برای شما ایجاد کند فقط برای کپی کردن و چسباندن.

قبل از بستن این مقاله ، یک کلمه احتیاط: لطفا از نسخه های داده داده MySQL خود قبل از انجام به روزرسانی نسخه پشتیبان تهیه کنید.

به همان اندازه مهم ، لطفاً در صورت استفاده از برخی از ابزارهای ساخته شده توسط شخص ثالث (مانند مگنتو ، دروپال و غیره) ، تحقیق کاملی درباره سازگاری نسخه MariaDB که نصب می کنید انجام دهید..

برچسب ها:

 • بانک اطلاعات

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map