معرفی شبکه های رایانه ای برای مبتدیان

شبکه های رایانه ای ابزاری است که به وسیله آن کامپیوترها برای به اشتراک گذاشتن داده ها و اطلاعات ، منابع و سایر دستگاه های شبکه مانند چاپگرها بهم پیوسته اند..


رایانه ها ، همانطور که اکنون می دانیم ، در تمام زمینه های تلاش ، اعم از کشاورزی ، آموزش ، پزشکی ، فناوری ، حمل و نقل و غیره کاربرد دارد. بنابراین ، یک سازمان کاملاً واضح است که به شبکه بین رایانه های خود کمک کند تا به اشتراک گذاری و بازیابی داده ها و مدیریت و استفاده کارآمد از منابع محاسباتی کمک کند..

دنیای امروز یک دهکده جهانی با ظهور اینترنت است که ترکیبی از میلیون ها سیستم رایانه ای است که به صورت شبکه ای برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات است. به نظر می رسد که رشد اینترنت به صورت پراکنده در حال پیشرفت است ، زیرا اطلاعات و بسترهای مفیدی را برای همه اقشار مردم ، کارآفرینان ، دانشجویان ، صنعتگران ، صنعتگران و سایر دسته های افراد و حرفه ها فراهم می کند..

انواع شبکه رایانه ای

شبکه های رایانه ای را می توان با توجه به ویژگی های مختلف مانند اندازه فیزیکی ، نحوه اتصال ، انواع دستگاه ها و غیره طبقه بندی کرد. برای معرفی ساده ، اجازه دهید طبقه بندی آن را از نظر اندازه بدنی بررسی کنیم. شما اغلب موارد زیر را خواهید شنید.

 • شبکه محلی (LAN)
 • شبکه متروپولیتن (MAN)
 • شبکه گسترده (WAN)

شبکه محلی (LAN)

LAN نوع شبکه رایانه ای است که معمولاً با یک ناحیه کوچک سرو کار دارد و بیشتر در یک مکان محدود است. به عنوان مثال ، شبکه سازی یک کافه سایبر ، یک آزمایشگاه رایانه ای یا فقط یک ساختمان یک سازمان.

شبکه سازی یک خانه یا یک ساختمان کوچک به شبکه SOHO LAN (به معنای شبکه محلی منطقه محلی کوچک) معروف است. در این نوع شبکه سازی ، معمولاً تعداد کمی رایانه و سایر دستگاه های شبکه ، به عنوان مثال سوئیچ ها و روترها درگیر هستند (جزئیات مربوط به دستگاه ها در زیر توضیح داده شده است).

شبکه متروپولیتن (MAN)

MAN نوعی شبکه کامپیوتری است که از شبکه بزرگتر است اما تا WAN (Wide Area Network) نیست. این واسطه بین LAN و WAN است. این منطقه در مناطق بیشتری نسبت به شبکه محلی و دارای تعداد بیشتری کامپیوتر است. همچنین می تواند ترکیبی از بیش از یک LAN باشد.

در این نوع ، استفاده از روترها برای تفکیک شبکه و ادغام شبکه به خوبی استفاده می شود و به دلیل اندازه آن به بررسی های اداری بیشتری نیاز دارد..

شبکه گسترده (WAN)

این بزرگترین شکل شبکه رایانه ای است که در هزاران هکتار از مساحت زمین قرار دارد. این کشور می تواند کشورها و کشورها را طی کند. هیچ محدودیتی برای میزان رایانه و دستگاه های شبکه یا منابع درگیر وجود ندارد. WAN از تمام دستگاه های لازم برای شبکه سازی مانند سوئیچ ها ، روترها ، هاب ها ، پل ها ، تکرار کننده ها و غیره استفاده می کند..

یک مثال که به راحتی آشناست اینترنت است.

دستگاه ها و شرایط شبکه

دستگاه های شبکه متنوعی در دسترس هستند و بسیاری از اصطلاحات استفاده شده است. بگذارید موارد زیر را در مورد آنها بیابیم.

روتر

برای اتصال شبکه های مختلف به یکدیگر از روتر استفاده می شود. یعنی برای اتصال دو یا چند LAN به روتر نیاز دارید. این مسئول تعیین مسیر داده های ارسال شده است. روتر به دلیل اینکه در لایه 3 مدل OSI (Open System Interconnection) ارتباط برقرار می کند به عنوان یک لایه سه دستگاه در نظر گرفته می شود و از رابط های IP استفاده می کند..

تعویض

سوئیچ وظیفه اتصال کامپیوترها به یکدیگر را بر عهده دارد. سوئیچ ستون اصلی شبکه های محلی است. از آنجا که این امکان را فراهم می کند تا رایانه های مختلف به هم وصل شوند. این دستگاه در لایه 2 استاندارد ارتباطات مدل OSI کار می کند. از این رو یک لایه دو دستگاه است. سوئیچ یک شکل بهبود یافته از یک پل است.

روتر بیسیم

ممکن است در خانه خود داشته باشید. یک روتر بی سیم به اتصال چندین دستگاه بدون سیم کمک می کند.

معمولاً به عنوان شبکه wi-fi شناخته می شود و برای توزیع اینترنت در دستگاه های مختلف در خانه ، فروشگاه یا محل کار استفاده می شود.

نقطه دسترسی

از یک نقطه دسترسی به جای سوئیچ در شبکه های بی سیم استفاده می شود.

مدل OSI

مفهوم مدل OSI برای استانداردسازی سیستم ارتباط بین دستگاه ها در یک شبکه طراحی شده است. از هفت لایه تشکیل شده است.

 • جسمی
 • پیوند داده ای
 • شبکه
 • حمل و نقل
 • جلسه
 • ارائه
 • کاربرد

توپی

هاب همچنین به دلیل شباهت با تکرار کننده به عنوان تکرارکننده چند پورت شناخته می شود ، اگرچه دستگاه های خاصی به نام تکرارکننده وجود دارد. هاب همچنین برای اتصال رایانه ها و به اشتراک گذاری داده ها در بین آنها مورد استفاده قرار گرفت ، اما اکنون بیشتر به عنوان تکرارکننده برای تکرار سیگنال ها از مسافت های طولانی استفاده می شود. هاب به عنوان یک لایه یک دستگاه شناخته می شود (در مدل OSI) ، به همین ترتیب تکرار کننده.

شبکه محلی کابلی

اترنت به سیستم کابل کشی و پورت های درگیر در شبکه. به کابل های شبکه به کابل های اترنت گفته می شود و از آنها برای اتصال کامپیوتر به سایر دستگاه های شبکه یا اتصال یک کامپیوتر به کامپیوتر استفاده می شود. رایج ترین اتصال دهنده RJ45 است.

در دستگاه های سیسکو ، پورت های اترنت روی روتر یا سوئیچ به عنوان پورت های سریع اترنت شناخته می شوند که بیشتر آنها با حروف و اعداد با توجه به نحوه ترتیب آنها مشخص می شوند. به عنوان مثال ، اولین درگاه اترنت روی روتر دارای Fa0 / 0 است ، در حالی که سوئیچ Fa0 / 1 است..

آدرس آی پی

IP به معنی پروتکل اینترنت است.

آدرس IP یک آدرس 32 بیتی است که به رایانه ها ، سوئیچ ها و روترها داده می شود ، تا بتوان آنها را به راحتی توسط سایر دستگاه های موجود در شبکه قرار داد. این در حال حاضر در دو نسخه وجود دارد IPv4 (نسخه IP 4) و IPv6 (نسخه IP 6).

IPv4 بیشترین کاربرد را دارد. به صورت مجموعه ای از 12 عدد به صورت جداگانه در سه قسمت نوشته شده است ، به عنوان مثال ، 192.168.231.254 یا می توان در صورت کوتاه بودن شماره اول نوشت ، اگر شماره اول صفر باشد ، یعنی 010.002.001.001 را می توان به عنوان 10.2.1.1 نوشت.

IPv6 در حال حاضر بسیار مورد استفاده نیست. وقتی توسعه داده شد که چالش های افزایش میزان کاهش آدرس IP برطرف شود. در فرم 2031: 0000: 130F: 0000: 0000: 09C0: 876A: 130B نوشته شده است. این شامل هر دو شماره و حروف است.

آیا می خواهید IP اینترنت عمومی خود را پیدا کنید؟ این را امتحان کن ابزار IP من.

مک

آدرس MAC (Media Access Control) آدرس تولید کننده 64 بیتی است که در مادربردهای رایانه ها ، روترها و سوئیچ ها سوخته است. هر رایانه ، سوئیچ یا روتر دارای یک آدرس MAC است که برای خود بی نظیر است. این منبع هویتی منحصر به فرد برای دستگاه های الکترونیکی برای تشخیص آسان است. به همان اندازه اثر انگشت انسان بی نظیر است.

پوشش زیر شبکه

ماسک Subnet برای تعیین کلاس یک آدرس IP کمک می کند ، زیرا به کامپیوتر ، روتر یا سوئیچ در کنار یک آدرس IP اختصاص داده شده است تا کلاس یا شبکه آن روشن شود..

 • برای آدرس IP کلاس A – Subnet mask ، به صورت 255.0.0.0 نوشته شده است
 • برای آدرس IP کلاس B – ماسک فرعی به عنوان 255.255.0.0 نوشته شده است
 • برای آدرس IP کلاس C – ماسک فرعی به عنوان 255.255.255.0 نوشته شده است

سرویس نام دامنه (DNS)

DNS سرویس ترجمه یا تبدیل اسامی قابل خواندن انسان به آدرسهای IP و بالعکس است. ممکن است از یک جستجوی ضبط DNS برای یافتن آدرس IP حل شده.

پروتکل پیکربندی میزبان پویا (DHCP)

DHCP خدمتی است که به طور خودکار آدرس IP را به دستگاههای میزبان مانند رایانه اختصاص می دهد. این عملکرد توسط روتر انجام می شود (فقط در صورت پیکربندی برای انجام این کار).

شبکه محلی مجازی (VLAN)

VLAN روشی است برای جدا کردن منطقی یک LAN و ساختن آن مانند شبکه های مختلف در یک. از نظر فیزیکی یک شبکه است ، اما از نظر منطقی شبکه های مختلفی هستند. این کار توسط یک سوئیچ انجام می شود (فقط در صورت پیکربندی برای انجام این کار).

وای فای

Wi-Fi روشی برای اتصال رایانه ها به شبکه بدون استفاده از کابل ها ، یعنی شبکه های بی سیم است که شامل استفاده از رایانه های دارای Wi-Fi ، نقاط دسترسی ، روترهای بی سیم و غیره می باشد..

مقیاس پذیری

این توانایی یک شبکه برای گسترش به گونه ای است که باعث می شود دستگاه های بیشتری بهم وصل شوند و در شبکه ادغام شوند بدون اینکه هیچ گونه تغییر عمده ای در کل شبکه ایجاد کند..

نتیجه

امیدوارم که این ایده در مورد اصطلاحات اساسی شبکه سازی رایانه به شما ایده بدهد. اگر اهل فن نیستید و علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد شبکه هستید ، این نکته برجسته را بررسی کنید دوره آنلاین.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map