Proč (a jak) tematické klastry mohou být SEO Game Changer vašeho blogu

Používání tematických klastrů je v současné době ve světě SEO a blogů horkým trendem. Pokud je tato taktika využívána správně, může udělat zázraky, aby na webové stránky přinesla působivá dopravní čísla.


Blog může sloužit mnoha různým účelům. Ať už jde o předvedení odborných znalostí v oboru, o propagaci produktů / služeb nebo o uspokojení vaší lásky k psaní, všechny směry cesty k blogování směřují do jednoho základního cíle: dostaňte se před co největší počet zájemců o oči.

Toto je běžná, nekončící mise pro každý blog na internetu. Podle HubSpot, více než polovina obchodníků tvrdí, že tvorba blogů je jejich nejvyšší prioritou příchozího marketingu!

Pokud nechcete, aby váš blog fungoval jako osobní deník, musí být příspěvky optimalizovány pro vyhledávače. Existují tun různých SEO strategií tam to udělat (lidé o tomto tématu napsali knihy). Jednou z nejvíce osvědčených taktik získávání provozu blogů je seskupování témat.

Co je klastrování témat?

Seskupování témat je výkonná metodologie SEO, která zahrnuje vytváření vzájemně propojených článků kolem obecného, ​​zastřešujícího tématu – známého jako „sloupový obsah“.

Obsah pilíře je zaměřen na super široká klíčová slova s ​​velkými objemy vyhledávání. Následující články, které vytvoříte, by se měly vztahovat k obsahu tohoto pilíře s podrobnějšími a cílenějšími informacemi. Tyto články jsou označovány jako „tematické klastry“.

Řekněme například, že obsah vašeho pilíře je o vědomé meditaci. Tématický cluster, který spadá pod tento deštník, může být „X Ways Mindful Meditation pomáhá v boji proti závislosti na opiátech.“ Klastry témat by pak měly být strategicky propojeny zpět s obsahem vašeho pilíře.

Shlukování tématzdroj

Proč jsou klastry témat důležité??

Klastry témat slouží na webu k mnoha funkcím.

Jednak způsob, jakým propojíte tematické klastry zpět s obsahem sloupků, poskytuje vyhledávačům lepší představu o tom, o čem váš web je, a o hodnotě, kterou poskytuje. V podstatě platí, že čím více dobře napsaných tematických uskupení máte na svém blogu, tím důvěryhodnější jsou vyhledávače ve vztahu k obsahu pilíře a naopak lépe hodnoceny související vyhledávání..

Proč jsou klastry témat důležité?zdroj

Za druhé, usnadňuje uživatelům navigaci ve vašem blogu a získání všech potřebných informací. Vždy pamatujte, že algoritmy společnosti Google (a dalších vyhledávačů) jsou neustále zdokonalovány, aby přemýšlely spíše o lidských uživatelích. Pokud váš web usnadní návštěvníkům nalezení hodnoty, bude odměněn.

Tři tematické klastry jsou vázány na konkrétní, dosažitelná klíčová slova související s obsahem sloupku. Řekněme například, že provozujete blog pro webový design. Mohli byste mít sloupový obsah, který diskutuje o provozování elektronického obchodu. V ideálním případě je e-commerce podnikání klíčovým slovem, které chcete zařadit. Tento termín je však velmi široký a má objem vyhledávání 22 000 / měsíc.

Vedlejší poznámka: 75% vyhledávačů Google nikdy nepřekračujte jednu z výsledků.

S ohledem na to pojďme podnikat v oblasti elektronického obchodování Google a uvidíme, co se objeví:

Hodnocení na první stránce

Chcete-li se umístit na prestižní stránce jednoho z Googlu v oblasti elektronického obchodování, váš obsah jde proti webům jako Shopify, Small Biz Trends, Oberlo a Forbes. Jak úžasný je váš blog, je pravděpodobné, že tyto obry brzy nepřekonáte – pokud vůbec!

Dobrou zprávou je, že to není nemožné!

Jak byste tedy měli přistupovat k zdlouhavému a únavnému úkolu hodnocení podle superširších vyhledávacích dotazů?

Klastry témat!

Příprava témat obsahu pilíře

Jak název napovídá, obsah pilíře, který plánujete, v podstatě drží celou vaši strategii blogů. Toto jsou široké kategorie, do kterých všechny příspěvky, do kterých píšete, v ideálním případě spadají.

Pokud jde o použití klíčových slov, obsah pilíře je tím místem, kde se dostanete ke hvězdám.

Řekněme například, že jste full-service digitální agentura specializující se na četné formy online marketingu. Cílem vašeho blogu je ukázat uživatelům i vyhledávacím strojům, že jste odborníkem na to, co děláte. Na oplátku se váš web dostane vysoko na relevantních vyhledáváních, lidé uvidí vaše příspěvky a nakonec se zeptají na vaše služby.

Jako digitální agentura mohou být vaše pilířová témata oblasti, jako je SEO, Marketing obsahu, Copywriting, Sociální média, Pay Per Click, Web Design atd. Tato témata by měla mít velké objemy vyhledávání se spoustou potenciálů, o které by se mohla rozšířit.

Témata pilířů zaměřená na klíčová slova by pravděpodobně vypadala asi takto:

 • Co je optimalizace pro vyhledávače?
 • Co je obsahový marketing?
 • The Ultimate Guide to Copywriting
 • Zvládnutí umění sociálních médií
 • Pay Per Click: Vše, co potřebujete vědět

Abych to zopakoval, pravděpodobně nebudete brzy vidět prestižní hodnocení těchto příspěvků. Účelem tohoto obsahu sloupku je propojit se s každým kusem granulárního obsahu, který spadá pod tyto dlouhé, zastřešující příspěvky..

Pokud se podíváte na velké marketingové weby, uvidíte v práci taktiku shlukování témat.

Vezměme se na průzkumníka sociálních médií:

taktika klastrování tématzdroj

Můžete vidět, že jejich sekce blogů je rozdělena obsahem sloupů kolem Facebook Ads, Facebook Marketing, Instagram Marketing, LinkedIn Marketing, YouTube Marketing, a Marketing sociálních médií.

Pokud kliknete na „Reklamy na Facebooku,„Vás vítá příspěvek SUPER s dlouhým formulářem plný interních odkazů na malé a střední podniky na různé příspěvky, které spadají do říše reklam Facebooku – nebo tematických klastrů.

Reklamy na Facebookuzdroj

Také si všimnete, že tento obsah sloupku obsahuje časové razítko, které sahá až do května roku 2019. Obsah pilíře je jako veškerá související obsah jako mateřská loď. Měl by být průběžně aktualizován o nejčerstvější údaje, příklady, tipy a vše ostatní, co se týká daného tématu.

Nápad pro klastry témat

Vytvořené tematické klastry jsou vaše obsahová aktiva, která fungují v první linii milování z vyhledávačů. Ty by měly být v ideálním případě velmi specifické s jasným záměrem uživatele.

Podle a whitepaper od STAT, existují čtyři odlišné typy uživatelských záměrů, které určují, jak Google zobrazuje výsledky na SERP.

 1. Informační – Uživatel hledá odpovědi na své otázky na začátku cesty zákazníka – blogové příspěvky, které poskytují „Tipy“, „Jak“ informace, návody atd. Společná klíčová slova pro tento typ uživatelského záměru by byla: kdo, co, kde , jak, průvodce, tipy, příklady, učení, nápady atd.
 2. Komerční – Uživatel se hlouběji věnuje výzkumu určitého produktu nebo služby. Pokud jde o blog, jedná se pravděpodobně o srovnávací kusy, recenze, případové studie atd. Společná klíčová slova pro tento typ uživatelského záměru by byla: nejlepší, nejlepší, recenze, porovnat atd..
 3. Transakční – Uživatel se blíží ke konci cesty zákazníka a připravuje se na nákup. Klíčová slova pro tento typ záměru by byla: koupit, ceny, levné, slevy atd. To je oblast, kde byste obvykle viděli seznamy s affiliate marketingem..
 4. Místní – Uživatel hledá obsah o určité zeměpisné oblasti. Tyto příspěvky by mohly spadat pod informační, komerční nebo transakční uživatelské záměry, jejichž klíčová slova souvisejí s určitým městem nebo regionem.

Při vytváření tematických klastrů musíte mít představu o tom, kde každý příspěvek spadá do záměru uživatele. Obecně lze říci, že většina vašeho obsahu blogu bude pravděpodobně na informační straně.

Kromě uživatelského záměru musí být myšlenka pro tematické klastry založena na klíčových slovech / frázích s dosažitelnými objemy vyhledávání. Řekněme například, že jste nedávno spustili blog o cestování a volném čase a píšete příspěvek o dovolené v Irsku – pod obsahem vašeho pilíře s názvem „Cestujte do Evropy“.

Pokud se podíváte na objem vyhledávání termínu cestování do Irska, díváte se na 12 100 / měsíc.

objem vyhledávání

Kromě toho byste se pokusili překonat weby jako The Lonely Planet, Ireland.com, Ireland Before You Die a několik dalších webů, jako je Nomadic Matt – jedna z nejlepších domén v (přeplněném) odvětví blogů o cestování..

Pro tematický klastr by to tedy nebyl dobrý nápad – alespoň ne právě teď.

Místo toho musíte být konkrétnější. Počínaje termínem cestování do Irska se podívejme na některá související klíčová slova a fráze:

související klíčová slova a fráze

S ohledem na objemy vyhledávání jste mnohem moudřejší vytvořit tematický shluk kolem klíčových slov jako:

 • cestování do Irska z USA (170 / měsíc)
 • cestování do Irska s rozpočtem (320 / měsíc)
 • Nejlepší způsob, jak navštívit Irsko (90 / měsíc)

Nebo můžete získat ještě více místní pomocí klíčových slov jako:

 • Průvodce v Dublinu (70 / měsíc)
 • Dublinská itinerář 1 den (70 / měsíc)

Klíčem je začít vytvářet vaše klastry pomocí nízko visících ovocných klíčových slov.

Když začnete získávat hodnocení klíčových slov a frází s velmi malými objemy vyhledávání (obvykle pod 100 / měsíc), můžete pomalu zacílit na související klíčová slova s ​​vyššími objemy vyhledávání v následujících příspěvcích – což vede k mému dalšímu bodu!

Práce si cestu nahoru

Snad hlavním důvodem, proč jsou tematické klastry tak důležité, je to, že jsou součástí dlouhodobého rámce, který zahrnuje vypočítané kroky k získání vyšších hodnocení v hledání..

Pojďme na plný kruh s ukázkou obsahu obchodního sloupce ¬e-commerce (22 000 / měsíc).

Přemýšlejte o vývoji tematických uskupení jako dominos. Začnete malým domino, které srazí o něco větší domino, které srazí ještě větší domino, a tak dále.

První domino je příspěvek, který se snaží o hodnocení klíčového slova s ​​malým objemem vyhledávání. Řekněme, že je to pro klíčové fráze tipy elektronického obchodu pro malé podniky (10 / měsíc). Jakmile váš příspěvek začne získávat hodnocení na SERP, můžete se pokusit převrhnout další domino, které je s dalším příspěvkem o něco větší.

Příkladem může být příspěvek, který cílí na klíčové slovo Shopify design tips (30 / month). Když začnete získávat žebříčky pro tuto konkrétní frázi, váš další tematický klastr by se mohl zaměřit na větší, jako jsou inovativní nápady v oblasti elektronického obchodování (140 / měsíc).

Tyto příspěvky by měly být v ideálním případě spojeny v rámci obsahu pilíře a psány způsobem, který má vzájemný význam. Odtud můžete postupně porazit větší a větší domino, dokud nejste (v nejlepším případě) bona fide e-commerce powerhouse v očích Google.

V závislosti na tom, jak široký je váš obsah pilíře, bude to pravděpodobně vyžadovat spoustu času a obrovské úsilí k vytvoření tun vysoce kvalitního, SEO přátelského obsahu. Řím nebyl postaven za jeden den, ani vaše hodnocení v žebříčku!

Před tebou

Bez ohledu na váš výklenek, využití tematických klastrů může udělat zázraky pro hodnotu SEO vašeho webu. Nejen, že vám to pomůže získat cenné hodnocení ve vyhledávání, ale je to také zlatý důl pro nápady na téma a obecný kreativní směr – i když je blok spisovatele na nejhorším místě!

Doufejme, že vám tato příručka poskytla dobrou představu o tom, jak začít získávat hodnocení, která si zasloužíte, a ujistit se, že každý vytvořený obsah se pohybuje správným směrem!

Autor Bio:

Vishalsinh Mahida je analytik marketingu obsahu ve společnosti E2M. Je zběhlý v implementaci nového marketingové strategie obsahu a všechno ostatní, co spadá pod tento deštník. Dříve pomáhal špičkovým značkám jako Axis Bank, Fox Star, IIFL a další při implementaci několika strategií zapojení zákazníků. Ve svém volném čase preferuje objevování nových turistických destinací. Spojte se s ním kdykoli LinkedIn!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map